تعریق هیپرهیدروزیس

تعریق بدن یکی از راه هایی است که بدن با تولید عرق و تبخیر آن از روی سطح پوست به خنک شدن پوست و نهایتاً بدن به واسطه آن عمل میکند اما تعریق بیش از اندازه خصوصاً در مناطقی چون زیر بغل یا کف دست و پا آزار دهنده است.
تعریق بیش از حد معمول(هیپر هیدروزیس) به دو نوع اولیه (بدون علت مشخص و شناخته شده) و ثانویه (در زمینه یک بیماری خاص) تقسیم میگردد که روش های درمان در هریک متفاوت است.

تعریق هیپرهیدروزیس
تعریق هیپرهیدروزیس
تعریق هیپرهیدروزیس

روش هاى درمان دارویی تعريق زیاد

درمان‌هاى دارويى به دو گروه درمان‌هاى موضعى و خوراكى تقسيم مى‌شوند:

درمان‌هاى موضعى

ترکیبات موضعى ضد عرق (antiperspirant) که عموماً حاوى آلومينيوم كلرايد هگزاهيدرات هستند و با اسامى تجارى مختلف نظیر hypercare ,drysol ,xerac AC فروخته می‌شوند. آلومينيوم كلرايد هگزاهيدرات بعد از استفاده روی پوست، وارد کانال‌های غدد عرقی شده و مثل اسفنج، آب جذب می‌کند، به این ترتیب کانال‌های خروجی عرق مسدود می‌شوند و تعریق در موضع مصرف کاهش می‌یابد. ضد عرق‌هايى كه بدون نسخه (OTC) فروخته مى‌شوند، حداکثر 5 ٪ آلومينيوم كلرايد هگزاهيدرات دارند، ولى غلظت‌هاى بالاتر (٢٥-١٠٪) نیاز به نسخه پزشك دارد.

موارد منع مصرف ضد عرق‌هاى حاوى كلريد آلومينيوم

خانم‌هاى باردار و شيرده، همراه با دئودورانت‌ها، سابقه حساسيت و اگزما

شرایط و مدت مصرف

پوست محل استفاده بايد سالم باشد (زخم نباشد)، بهترين زمان مصرف، قبل ازخواب است زيرا تعريق كمتر است، در ضمن دارو بايد ۶ تا ۸ ساعت روى پوست بماند، پوست بايد كاملاً خشك باشد، بهتر است دارو روى پوست تازه shave شده، استفاده نشود، روى لب‌ها، اطراف چشم و سوراخ‌هاى بينى هم نبايد استفاده شود. مدت زمان مصرف دارو بين ٤ تا ٧ شب و سپس هفته‌اى يك تا دو بار مى‌باشد.

عوارض داروهای ضد عرق حاوی کلرید آلومینیوم

١- حساسيت به دارو و ايجاد قرمزى و كهير، سوزش و خارش، ورم صورت و …
٢- رنگى شدن لباس

داروهاى خوراكى

این‌ داروها جزو دسته تركيبات آنتى كولينرژيك هستند که به دلیل عوارض شدید و عدم تحمل بیمار، کمتر تجویز می‌شود مانند پروپانتلین، اکسی بوتینین و…

جایگزین های دیگر در درمان تعریق زیاد

جایگزین دیگری که در درمان وجود دارد استفاده از تالک و یا پودر زاج سفید است. این پودر بعد از دوش گرفتن باید زیر بغل ریخته شود.

بهتر است از لباسهای سبک استفاده شود تا گرما ی بدن را دفع کند. پنبه احتمالا مواد ایده آل برای کسانی است که تجربه تعریق بیش از حد دارند. مواد مصنوعی باعث عرق کردن بیش از حد می شوند چون راه فرارحرارت بدن را محدود می کنند. بیش از همه، مصلحت در اجتناب از پوشیدن لباس های تنگی است که زیر بغل را لمس می کند.

گزینه دیگر برای جلوگیری از تعریق و ترشح بوی نامطبوع، آغشته کردن زیر بغل با سرکه است اما این موضوع نیز خود ممکن است به ایجاد حساسیت و آلرژی بیانجامد.

استفاده از اسپری های دئودورانت

خیلی‌ها فکر می‌ کنند دئودورانت‌ها و ضد عرق‌ها تفاوتی با هم ندارند، ولی هنگام خرید آنها از داروخانه یا فروشگاه لوازم بهداشتی باید به این نکته توجه کنید که این دو نوع محصول با هم متفاوتند. ضد عرق‌ها ترکیباتی آلومینیوم دار دارند که منافذ غدد عرق را در سطح پوست مسدود می ‌کنند، بنابراین عرق نمی ‌تواند درسطح پوست ترشح شود،اما دئودورانت‌ها با از بین‌ بردن باکتری‌های سطح پوست،مانع ایجاد عرق زیر بغل وبوی بد می ‌شوند.

وقتی عرق به وسیله این باکتری‌ها تجزیه می ‌شود، بدن بوی بدی می ‌گیرد. به شما توصیه می ‌کنیم دئودورانت را بخرید، چون با عرق کردن طبیعی تداخل نمی‌ کند، زیرا شما برای خنک‌شدن در تابستان به عرق کردن نیاز دارید. عرق کولر طبیعی بدن شماست.

اسپری‌ها و مام‌های مردانه اغلب بوی تندتری دارند، ولی انواع زنانه آن رایحه‌های ملایم‌تری دارند. اصولاً تفاوتی میان محصولات ضد عرق زنانه و مردانه وجود ندارد و ترکیبات شیمیایی هر دو یکی است.

اسپری‌های ضدعرق و دئودورانت‌ها دردسرهایی هم برای بعضی‌ها دارند و آن هنگامی ‌است که پوست شما به مواد شیمیایی این محصولات حساسیت داشته باشد. خارش، قرمزی پوست و حتی خشکی پوست نشانه حساسیت به دئودورانت‌ها و مام‌ها و اسپری‌های ضد عرق است. باید به طرفداران مام‌ها بگوییم که لازم است چند ساعت پس از مالیدن مام روی پوست، محل را با آب و صابون بشویید. با این روش، مواد شیمیایی آن از روی پوست‌تان پاک شده و فرصت پیدا نمی ‌کنند تا وارد منافذ پوستی شما شده و حساسیت پوستی ایجاد کنند. سپس می ‌توانید لایه‌ای جدید از مام را روی پوست خود بمالید.

 

تعریق هیپرهیدروزیس

روش‌های درمانی ديگر کنترل تعریق

درمان‌های جراحی کنترل عرق در واقع قطع دائمى اعصابى است كه غدد عرق را تحريك مى‌كنند (سمپاتكتومى) كه در واقع تير آخر تركش است. برداشتن پوست موضع مبتلا به تعريق بيش ازحد تخلیه حفره زیر بغل به روش لیپوساکشن نیز بعضاً میتواند موثر باشد.

روش یونتوفورز

روش یونتوفورز (iontophoresis) که با استفاده از جریان الکتریسیته و از طریق یونیزه کردن آبی که عضو مبتلا به تعریق بیش از حد، در آن قرار گرفته است، انجام می‌شود؛ جلسات متعدد (١٠-٨ جلسه) و طولانی (٤٠-٣٠ دقيقه) و نیاز به تکرار جلسات درمانی، هر يك تا چهار هفته براى حفظ اثر درمانى و احساس ناخوشايند سوزن سوزن شدن پوست و هزينه بالاى اين روش، استفاده از يونتوفورز را محدود كرده است. روش دیگر، استفاده از لیزر Co2 یا Nd-YAG است که با تخریب غدد عرق پوست ناحیه مبتلا عمل می‌کنند، ولی درمان بالیزر، هنوز مقرون‌به‌صرفه نیست.