انواع خال و روش های برداشت

اکثریت خال ها و لکه های پوستی خوش خیم هستند و خطر ابتلا به سرطان پوست در آن ها بسیار کم است. بیشتر مراجعات برای برداشتن خال به خاطر زیبائی است. معمولا بعداز برداشتن خال جوشگاه یا رد مختصری باقی می ماند. اما این جوشگاه از نظر زیبایی از خود خال بهتر است. خال اصولا خوش خیم است و به جز خال های مادر زادی و خال های دیسپلاستیک، سایر خال ها اغلب بی خطر هستند.

انواع خال و روش های برداشت
انواع خال و روش های برداشت
انواع خال و روش های برداشت

جراحی یا لیزر کدام مناسب تر است؟

روش های برداشتن خال ها بستگی به سن بیمار، بزرگ یا کوچک بودن خال، عمق خال، رنگ خال، حاشیه منظم یا نامنظم و حتی مکان خال متفاوت است. مثلا خال های مادرزادی بهتر است با جراحی برداشته شوند چون عمق خیلی زیادی دارند، یا خال هایی که دارای موهای ضخیم هستند نیز باید به روش جراحی برداشته شوند زیرا سلول های خال در طول ریشه مو وجود دارند. در حالی که خال های بدون رنگ و یا خال های ریز و سطحی را به روش لیزر، رادیوفرکونسی و یا حتی کوتر هم می توان به صورت کامل از بین برد.

علت برگشت خال (عود) چیست؟

خال فقط همان چیزی که می بینیم نیست بلکه سلول های حاشیه خال بی رنگ هستند. بنابراین هنگام برداشتن خال باید کمی از حاشیه به ظاهر سالم خال هم برداشته شود. اگر حاشیه برداشته نشود ممکن است این سلول های حاشیه مجدد فعال شوند و خال دوباره رشد کند و به صورت یک نقطه تیره در محل خال ظاهر گردد.

در این موارد باید حتما به پزشک مربوط مراجعه نمود تا اقدام به برداشتن آن شود. در سنین زیر ۳۰ سال چون سلول های خال فعال هستند امکان رشد مجدد خال وجود دارد. در سنین بالاتر و یا خال های برجسته بی رنگ امکان برگشت خال کمتر است.

عوارض برداشتن خال چیست؟

قرمزی جای خال

معمولا بعد از جراحی و یا لیزر خال، یک قرمزی در محل برداشت خال ایجاد می شود که طی چند روز تا چند هفته خود بخود از بین می رود.

تیرگی جای خال (PIH)

در بعضی پوست ها مخصوصا پوست های سبزه و گندمگون امکان دارد جای خال کمی تیره تر شود لیکن اغلب طی چند هفته تا چند ماه به مرور از بین می رود.

اسکار (جوشگاه و یا رد)

احتمال باقی ماندن اسکار (باقی ماندن جای خال) بعد از عمل خال بستگی به مهارت پزشک ونوع ترمیم پوست دارد؛ البته که در خال های بزرگتر امکان اینکه از خود رد به جابگذارند بیشتر است. خال های روی نواحی برجسته گونه ها نیز امکان به جا گذاشتن رد را دارند و همچنین در خال های فاصله گردن تا سینه امکان به جا گذاشتن اسکار هیپرتروفیک (گوشت اضافی) بیشتر است. نتیجه برداشتن خال در نواحی مقعر صورت مثل بناگوش و خط خنده عالیست و در خیلی از موارد هیچگونه جوشگاه و یا رد بجا نمی گذارد.

انواع خال و روش های برداشت

آیا برداشتن خال باعث تبدیل آن به بدخیمی می شود؟

خیر. اینکه به ندرتاً بعضی افراد را می بینیم یا می شنویم که به دنبال برداشتن خال دچار سرطان پوستی در آن محل شده اند این است که برخی ضایعات پوستی که ظاهرا به عنوان خال برداشته می شوند، اشتباهاً تشخیص داده اند و به اسم خال برداشته شده اند. در حالیکه این ضایعه از اول خال نبوده بلکه تومور و یا سرطان پوستی کوچک بوده اند و چون عمق آن ها اصولی برداشته نشده است بلافاصله تومور عود می کند و این گمان می رود که خال بدنبال جراحی سرطانی شده است. این در حالیست که آن توده از اول خال نبوده و همان سرطان پوست بوده است. پس برداشتن خال (اگر واقعا خال باشد) هیچ مشکلی از نظر سرطانی شدن ندارد.

چه تغییراتی در خال نیاز به مراجعه به پزشک دارد؟

خال هایی که دچار تغییر رنگ، شکل، حاشیه و یا اندازه و یا غیر قرینه شوند نیاز به آزمایش دارند. همچنین خال هایی که به خارش می افتند یا دچار خونریزی می شوند و یا حاشیه نامنظم دارند بهتر است پس از برداشتن به پاتولوژی فرستاده و از حیث بدخیمی بررسی شوند.