منافذ پوست صورت

منافذ پوست صورت به زبان ساده دود کش پوست هستند ،به طوریکه چربی هایی که زیر پوست توسط غدد یا سباسه ترشح میشود از طریق این منافذ ریز به سطح پوست می رسد وعلاوه بر تبادل حرارتی باعث مرطوب شدن سطح پوست هم میشود در ضمن این چربی تمام پوسته های صورت و آلودگی های محیطی مثل دود وگرد وخاک وغبار وغیر را در خود حل میکند.

پس معلوم میشود هم غدد سباسه یا چربی برای پوست لازم است وهم این منافذ ریز که سبوم از طریق آن بتواند به سطح پوست برسد لذا شستشوی پوست حداقل روزی دوبار در موارد طبیعی (پوست نرمال) لازم است تا ترکیب سبوم وپوسته ها وآلودگی های محیطی از سطح پوست شستشو وبرداشته شود.

مشکل منافذ صورت چیست؟

مشکل مواقعی است که این منافذ خیلی باز میشوند واز لحاظ ظاهری (ظاهر ونمای سطح پوست شخص ) برای این اشخاص مشکل ایجاد میکند.

منافذ پوست صورت
منافذ پوست صورت
منافذ پوست صورت

به چه علت این منافذ خیلی باز می شوند؟

اولین علت ارث یا ژنتیک است .بعضی از افراد بطور سرشتی منافذ بازتری دارند وبخصوص در هنگام بلوغ به علت تغییرات هورمونی که ترشحات چربی پوست بیشتر میشود این حالت بیشتر بروز میکند. این افراد معمولا پوست چرب دارند ولی مواردی هم وجود دارد که پوست شخص خشک بوده ولی منافذ پوست باز است.

دومین علت استفاده بیش از حد از کرمهای چرب کننده یا کرم پودر وسایر مواد آرایشی می باشد که به علت اینکه این مواد سطح پوست ومنافذ را می بندند سبوم ترشح شده از پوست نمی تواند از سطح آن خارج شود لذا منافذ پوست گشاد وباز میشود تا بتواند سبوم زیر پوست را به سطح پوست برساند. در خیلی موارد جوش های زیر پوستی بصورت اکنه های سرسفید یا سر سیاه هم ایجاد میشود ،لذا در این موارد اکیدا توصیه میشود که کمتر انواع کرمهای آرایشی وچرب کننده استفاده کنند واگر نیاز دارند از کرمهای آرایشی مناسب وفاقد چربی (آنهم در مواقع لازم ،نه خیلی زیاد) استفاده کنند. در افراد هم که پوست خشکی دارند یا کرم پودر خوب روی پوست پخش نمیشود میتوانند کرمهای مرطوب کننده کم چرب قبل از پخش کرم پودر استفاده نمایند.

اقدامات لازم برای کسانی که منافذ پوست بازتری دارند

تجربه نشان داده است کسانی که زیاد از کرم های آرایشی استفاده میکنند به طوریکه کرم پودر یا پن کک ویا سایر مواد آرایشی در تمامی ساعات روز روی پوستشان است، در دراز مدت منافذ پوستشان بازتر میشود. لذا به کسانی که بطور ذاتی منافذ بازتری دارند خصوصا اگر پوست خیلی چرب هم دارند توصیه میشود اگر کرم پودر یا پن کک هم استفاده میکنند از نوع مناسب و سازگار با پوستشان آنهم به طور موقت وبرای ساعات محدودی باشد نه اینکه صبح تا شب یا روزی چند بار از این مواد آرایشی استفاده کنند.

در صورتی که پوست خشک دارند از مرطوب کننده های سبک وکم چرب (نه نوع چرب) ویا حتی از ضد آفتاب های فاقد کرم پودر وفاقد چربی استفاده کنند، در ضمن کسانی که دچار این مشکل هستند وپوست چرب هم دارند حداقل روزی دو بار پوست صورت خود را با شوینده های مناسب بشویند.

اگر همه این کارها را انجام دادند و باز مشکل حل نشد چه اقدامی باید صورت گیرد؟

علاوه بر اجرای توصیه های بالا، استفاده از کرم های حاوی اسید میوه (AHA) ده تا پانزده در صد ،حداقل سه ماه به صورت یک شب در میان توصیه می شود که البته در بعضی دیگر از افراد موثر نمی باشد.
استفاده از آرافسوزنی، میکرونیدلینگ، تیکسل و…نیز در این خصوص کاربرد دارد.
اگر با تمام موارد فوق مشکل حل نشد آخرین وبهترین راه لیزر های لایه بردار فراکشنال (هر دو ماه یک بار و تقریباً ۴ جلسه) است، البته اگرفرد نتواند هزینه های لیزر را بپردازد میتواند میکرودرم (۳هفته یک بار تا۶ جلسه) انجام دهد هر چند تاثیر میکرودرم از لیزر کم تر است ولی پس از لیزر، میکرودرم بهترین تاثیر را در جمع کردن منافذ باز دارد ،البته حتی بعد از لیزر یا میکرودرم شخص باید به همان توصیه هایی که در بالا ذکر شد، نیز عمل نماید.

منافذ پوست صورت

آیا میتوان با لیزر منافذ صورت را بطور کامل بست؟

اولا بسته شدن کامل منافذ نه خوب است و نه امکان پذیر. در واقع میتوان گفت لیزر باعث جمع شدن منافذ باز میشود، ولی میزان جمع شدن (درصد بهبودی) در افراد مختلف متفاوت است. در بعضی افراد این رضایت نسبی ومتوسط است (۵۰ درصد اثر) ودر بعضی افراد رضایتمندی از درصد بالاتری برخوردار است.