میکرودرم ابریژن

روش های متعددی برای لایه برداری پوست وجود دارد از جمله لیزرCo2، پیلینگ، رادیوفرکانسی و….که یکی از بی ضررترین  ورایج ترین روش ها استفاده از دستگاه میکرودرم ابریژن می باشد. میکرودرم یا لایه برداری ظریف پوست یک عمل غیر تهاجمی برای صاف کردن سطح پوست بوده که در این روش توده ای از کریستال های استریل بسیار ظریف به شکل کنترل شده توسط فشار هوا به پوست برخورد کرده و باعث کنده شدن لایه بیرونی سطح پوست می شود. این عمل منجر به تحریک ساخت سلول های سطحی پوست شده، در نتیجه لایه های پوستی سالم و محکم تر ایجاد شده، پوست منطقه مورد نظر صاف، شفاف و در ظاهر جوان تر خواهد شد. زمان هر جلسه بسته به نوع و شرایط پوست فرد متفاوت می باشد. معمولا لازم است جلسات درمانی چند نوبت تکرار شود و البته بسته به میزان مکش و فشاری که به پوست وارد می آید میزان لایه برداری پوست نیز متفاوت است.

میکرودرم ابریژن
میکرودرم ابریژن
میکرودرم ابریژن

لایه برداری خفیف

در لایه برداری خفیف بیشتر لایه سطحی پوست و در واقع قسمت فوقانی اپیدرم برداشته می شود. لذا بعد از آن ۵ روز پوست خشک و کمی پوسته پوسته میشود ولی پوست زخم و قرمز نمی شود. لایه برداری خفیف در مواردی مثل شفاف کردن صورت و کاهش و جمع شدن منافذ باز صورت و کم رنگ کردن لکه های قهوه ای صورت کاربرد دارد. لایه برداری خفیف بهتر است ۶ تا ۸ جلسه هر ۱۰ تا ۱۴ روز یک بار انجام شود. بین جلسات فرد باید برای رفع خشکی از یک مرطوب کننده ملایم و مناسب استفاده کند و نیم ساعت قبل از بیرون رفتن از ضدآفتاب به مقدار زیاد (هر ۳ ساعت یک بار) استفاده کند.

لایه بردای متوسط

در لایه بردای متوسط تمام لایه سطحی پوست یا اپیدرم برداشته می شود. در اینصورت پوست به مدت ۵ تا ۷ روز قرمز (خفیف تا متوسط) و خشک و پوسته پوسته می شود. حتی در مناطقی از پوست ممکن است یک زخم بسیار سطحی ایجاد شود که البته آن هم حداکثر طی یک هفته کاملا بهبود می یابد. لایه برداری متوسط برای درمان جوش یا آکنه های زیر پوستی مثل جوش های سرسفید و سر سیاه کاربرد دارد. همچنین برای کاهش ناهمواری های سطحی پوست و اسکارهای خفیف بعد از جوش مثل لکه ها و فرورفتگی های سطحی بعد از جوش یا هر علت دیگری کاربرد دارد. لایه برداری متوسط معمولا ۶ تا ۸ جلسه و هر ۳ هفته یک بار انجام می شود. در بین جلسات علاوه بر مواردی که در لایه برداری خفیف گفته شد محلول های ملایم خشک کننده هم برای پیشگیری از عفونت داده می شود.

لایه برداری عمیق

در لایه برداری عمیق علاوه بر تمام لایه سطحی یا اپیدرم، قسمتی از لایه میانی پوست برداشته می شود و البته این نوع لایه برداری برای همه بیماران توصیه نمیشود. پزشک هم باید کاملا مهارت لازم را داشته باشد، چرا که اگر این دو فاکتور مهم لحاظ نشود امکان ایجاد لک بعد از زخم و یا حتی عفونت های ویروسی و میکروبی زیاد است. لایه برداری عمیق فقط در ناهمواری های زیاد پوست و اسکارها و فرورفتگی های متوسط و عمیق پوست کاربرد دارد. بعد از این نوع لایه برداری پوست تا یک هفته زخم سطحی می شود. لذا مراقبت بعد از آن هم بسیار مهم است. با دستگاه های جدید لیزر که عملا این لایه برداری عمیق را با عارضه بسیار کمتر و بهبود سریعتر زخم انجام میدهد، بهتر است که اگر مراجعه کننده نیاز به لایه برداری عمیق دارد از لیزر استفاده شود. 
همانطور که به آن اشاره شد، زمان هر جلسه بسته به نوع و شرایط پوست فرد متفاوت می باشد. معمولا لازم است جلسات درمانی چند نوبت تکرار شود. این روش شیوه مطمئن، کم هزینه، بدون درد و بی خطر برای انواع پوست است. در کل میکرودرم ابریژن برای چین و چروک های ظریف، کومدون های سرسیاه و سرسفید، لکه های رنگی پوست، جای جوش و کاهش اسکار پوست قابل استفاده است.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن (Microdermabrasion) چیست؟

میکرودرم ابریژن دستگاهی جهت رفع چین و چروک پوست، رفع ملاسما و کلیه لک های غیر مادرزادی پوست، رفع جای آکنه و کک و مک صورت، رفع سوراخ های ریز پوست، جوانسازی و شفاف سازی پوست، براق کنندگی و برگشت خاصیت کشسانی پوست، خارج کردن جوش های سرسیاه و سر سفید از پوست، و …استفاده می شود.

تاریخچه میکرودرم

میکرودرم ابریژن (Microdermabrasion) اولین ‌بار در سال ۱۹۸۵ در کشور ایتالیا مورد استفاده قرار گرفت. سپس در بیشتر کشورهای اروپایی به ‌عنوان روش بدون عارضه جوان‌سازی پوست استفاده شد و بعد از آن در کشورهای آمریکایی نیز مورد استفاده قرار گرفت.

دستگاه میکرودرم ابریژن چگونه کار می کند؟

با این دستگاه حساس و پیشرفته جریانی از کریستال های ظریف اکسید آلومینیوم روی پوست باعث لایه برداری سریع می شود. ضمناً یک مکش نیز روی پوست انجام می شود که باعث جمع شدن کریستال ها از سطح پوست و همچنین بهتر شدن جریان خون به منطقه و فعال شدن سلول های فیبروبلاست و نتیجتاً ترمیم و طراوت پوست می گردد.

موارد استفاده و کاربردهای میکرودرم ابریژن

رفع جای جوش

فرورفتگی های ناشی از جوش های قبلی و جای آکنه و جوش با میکرودرم قابل رفع است. طی جلسات لازم دارای پوست صاف و کشیده می شوید.

جوان سازی پوست

از این روش در درمان چروک های سطحی و کم عمق پوست می توان استفاده کرد. چندین جلسه درمان در این مورد بکار می رود. فواصل درمان را بر حسب وضعیت بیمار می توان تغییر داد و از هفته ای یک بار تا دو هفته یک بار فواصل را اضافه کرد. چروک های خیلی عمیق با این روش درمان نمی شوند، ولی قوام کلی پوست پس از چند جلسه درمان بهتر خواهد شد و پوست شفاف تر و محکم تر می شود.

لک های پیری

این لک ها یا مربوط به آفتاب بوده یا در سنین بالا در پوست های روشن دیده می شود. این لک ها با میکرودرم ابریژن قابل بهتر شدن می باشند.

لک های حاملگی

مهم ترین اثر میکرودرم ابریژن کمرنگ یا محو کردن لک های حاملگی است، مخصوصا اگر همزمان با آن از داروهای لک بر استفاده شود. بررسی های اخیری که روی میکرودرم ابریژن انجام شده نشان دهنده افزایش 20 برابری نفوذ ویتامین سی پس از یک جلسه درمان می باشد. این اثر میکرودم در لک هایی که قبلا با درمان های ضد لک بهبود نیافته اند مشهودتر است.

درمان جوشگاه های (اسکار) آکنه و آبله مرغان

البته جوشگاه های زخم و اسکارها نباید زیاد عمیق باشد و معمولا بر حسب نوع اسکار و محل و عمق آن به چندین جلسه درمان هفتگی نیاز دارد. در ترمیم جوشگاه های سوختگی نیز از این روش می توان استفاده کرد.

کوچک کردن منافذ پوست

باز شدن منافذ پوست یکی از مشکلات عمده در خانم ها و آقایان می باشد. یکی از راه های درمان این مشکل استفاده از میکرودرم ابریشن(ابریژن) است. بعد از چند جلسه درمان به علت بافت سازی و محکم تر شدن پوست منافذ پوستی نیز کوچک تر می شود.

تمیز کردن پوست و از بین بردن کومدون های سر سیاه

برای از بین بردن جوش های سر سیاه که بسیار شایع می باشد نیز می توان از میکرودرم ابریژن استفاده کرد. کاهش جوش های سر سیاه پوست به کم شدن ضایعات جوش های غرور جوانی نیز کمک خواهد کرد.

درمان ترک های پوستی

در درمان ترک های پوست در زمان حاملگی یا چاقی و بلوغ نیز می توان از این روش استفاده نمود که البته این مشکل کلا خیلی خوب به هیچ درمان پاسخ نمی دهد.

چروک گردن

در درمان چروک های ناحیه گردن و ضایعات این ناحیه نیز از روش میکرودرم ابریژن می توان سود جست.

کمک به درمان برطرف کردن تاتو یا خالکوبی

خالکوبی های سطحی پوست را نیز می توان با این روش بهتر کرد یا از همراهی میکرودرم ابریژن با لیزرهای خاص جهت درمان استفاده نمود.