هایفو

درمان غیر جراحی افتادگی پوست

حفظ سفتی و جلوگیری از افتادگی پوست در نواحی مختلف صورت و گردن از مواردی است که از نظر زیبایی و جوانی صورت بسیار مورد توجه می باشد. در بسیاری از افراد به ویژه در صورت تماس زیاد با نور آفتاب و مصرف سیگار به مرور حالت شلی و افتادگی پوست بعد از چهل سالگی ظاهر می شود. روش های موجود ترمیمی جهت بهبود این افتادگی ها عمدتاً روش های جراحی یا اصطلاحا لیفتینگ ( کشیدن پوست ) بود که افراد بسیاری به علت نقاهت پس از جراحی و نیاز به استراحت و عدم کار کردن برای چند روز، عوارض احتمالی جراحی و بیهوشی و حتی هزینه آن چندان تمایلی به انجام آن برای اصلاح افتادگی و شلی پوست نداشتند و ندارند.

بر این اساس وجود روشی موثر، ایمن و غیرجراحی برای اصلاح افتادگی پوست و اصطلاحاً لیفت پوست بسیار موردنظر بود. روش های مختلفی طی چندسال اخیر به دنیای علم‌ زیبایی-پزشکی معرفی شد که یکی از این روش ها هایفو است. در هایفو ( HIFU ) عملاً از امواج اولتراسوند مشابه امواج ماورای صوت ارزیابی های تشخیصی سونوگرافی، البته با تمرکز و تقویت این امواج در روند بهبود پیری و افتادگی پوست استفاده می شود. HIFU مخفف کلمات High Intensity Focused Ultrasound می باشد که معنای لغوی آن اولتراسوند با امواج متمرکز تقویت شده هست.

هایفو
هایفو
هایفو

نحوه اثر هایفو بر پوست چگونه است؟

در این این روش تابش امواج ماورای صوت به پوست بر اساس فرکانس و انرژی تنظیمی تا قسمت های عمقی پوست و در سطح بافت فاسیای عضلانی و درم میانی نفوذ می کند. با تمرکز کانونی این امواج در سطوح ذکر شده یک آسیب حرارتی کنترل شده در الیاف بافت همبند پوست ایجاد می گردد که منجر به تحریک روند بهبودی و دوباره سازی الیاف کلاژن و درنهایت جوانسازی پوست می گردد. امواج فراصوت عمق نفوذ زیادی داشته و ضمن تحریک سلول های فیبروبلاست( جوانساز) در لایه های پوست و تحریک فرایند کلاژن سازی، از این لایه نیز عبور کرده و به لایه زیر پوست ( SMAS) نیز رسیده و باعث کشش این منطقه و نهایتاً لیفت صورت می گردد.

اثر هایفو چه زمانی ظاهر می شود؟

با توجه به عمق نفوذ و اثر بر فاسیای عضلانی پوست معمولاً بلافاصله بعد از انجام هایفو، بهبود اولیه به خاطر انقباض و جمع شدگی این لایه ظاهر می شود و در طی ۶-۳ ماه به علت روند دوباره سازی رشته های کلاژن پوست اثر هایفو بارزتر و کاملتر می گردد.

اثر بالینی هایفو بر پوست چگونه است؟

انجام صحیح هایفو باعث بالارفتن نسبی و قابل توجه ابروها، سفتی پوست صورت ، بالا آمدن و لیفت ناحیه چانه، بهبود غبغب و بهبود نمای افتادگی پوست ناحیه گردن می شود.

در یک دوره درمان نیاز به چند جلسه هایفو می باشد؟

برخلاف سایر روش های جوان کننده پوست، معمولاً انجام یک جلسه هایفو برای مدت حداقل یکسال کافی هست.

هایفو

مزایای هایفو

به طور خلاصه میتوان گفت هایفو روشی کاملا موثر، ایمن و تایید شده حتی توسط سازمان غذا- داروی آمریکا (FDA) در درمان افتادگی پوست بوده و در عین حال روشی است کاملاً غیرتهاجمی و کوچکترین آسیبی به سطح پوست نمی زند. برخلاف روش های جراحی و لیزر، بعد از انجام هایفو شواهدی از برش، بخیه، کبودی، قرمزی، زخم و التهاب بر روی پوست دیده نمی شود و فرد به راحتی می تواند کارهای معمول روزمره خود را ادامه دهد و نیاز به استراحت و نقاهت خاصی نیست. از نظر اقتصادی نیز در مقایسه با روش های جراحی انجام هایفو به مراتب کم هزینه تر می باشد.

هایفو در چه افرادی مناسب است؟

بر اساس مطالعات انجام شده اثربخشی هایفو در موارد شلی و افتادگی خفیف تا متوسط پوست اثربخشی قابل ملاحظه ای دارد ولی انجام آن در موارد شلی و افتادگی های بسیار شدید پوست شاید کمتر موثرباشد. در موارد افتادگیهای شدید پوست بر اساس وضعیت عمومی مانند سن، بیماری های زمینه ای و ترجیح فرد مراجعه کننده باید در مورد انجام لیفت جراحی یا هایفو تصمیم گرفت.
از طرفی در افرادی که به هر دلیل مانند وجود بیماری های زمینه ای یا حتی ترس از جراحی مایل به انجام جراحیهای لیفتینگ نمی باشند، هایفو انتخاب مناسبی برای بهبود افتادگی پوست می باشد. در ضمن هایفو علاوه بر کمک به کم شدن افتادگی های پوست در امر جوانتر شدن کلی پوست و کم شدن چروک ها نیز موثر است.

عوارض هایفو چیست؟

با توجه به نفوذ عمقی هایفو در پوست معمولا عوارض سطحی مانند زخم، قرمزی و التهاب و ترشح پوستی در این روش وجود ندارد. معمولا در حین انجام هایفو نوعی احساس گرمی و تاحدی درد خفیف در نواحی انجام هایفو پیش می اید که در اکثر افراد شدید نبوده و قابل تحمل می باشد. گاهی پس از انجام هایفو به ویژه اگر تنظیم مناسب انرژی صورت نگرفته باشد نواحی محدود قرمزی گذرا پیش می اید که سریع فروکش میکند.